psychologia dla każdego
Header

Jak objawia się anoreksja

Styczeń 23rd, 2017 | Posted by Admin in Artykuły - (2 komentarze)

Jadłowstręt psychiczny jest groźną chorobą – zaburzeniem odżywiania, które może ujawnić się w niemal każdym wieku, chociaż zwykle cierpią na nie młode dziewczęta, nadmiernie przejmujące się swoim wyglądem oraz wagą ciała. Problem ten dotyka także coraz większą liczbę osób płci męskiej, a szczególnie sportowców, modeli czy młodych aktorów. (więcej…)

Krew w moczu – objaw wielu chorób

Styczeń 19th, 2017 | Posted by Admin in Artykuły - (2 komentarze)

Kiedy w moczu zauważalna jest krew przyczyn tego zjawiska może być wiele. Niewątpliwie nie jest to naturalne, że pojawia się krwiomocz, nie można więc przejść obojętnie wobec tego faktu. Jednakże, nie jest to też tak poważny objaw jak może się niektórym wydawać. (więcej…)

Jak się pozbyć cellulitu?

Sierpień 11th, 2016 | Posted by Admin in Artykuły - (2 komentarze)

Zwykle kobiety zaczynają walkę o ładną skórę dopiero wtedy, gdy zauważają, że coś niepokojącego zaczyna się z nią dziać. Tymczasem znacznie lepiej w ogóle nie dopuścić do rozwoju tego problemu. (więcej…)

Osteoporoza to schorzenie zaliczane do schorzeń reumatycznych, ponieważ również dotyczy ona tkanki łącznej. Poradnia reumatologiczna posiada zazwyczaj odpowiednie urządzenia również do diagnostyki tej choroby. Najlepiej jednak zastosować profilaktykę, by mieć całkowicie zdrowe kości. Jak to zrobić? (więcej…)

1. Gdybym miał więcej pieniędzy, byłbym szczęśliwszy

Czasem ludzie, którzy mają mało pieniędzy uważają, że gdyby mieli ich więcej, to byli by szczęśliwsi, bo mogli by sobie pozwolić na więcej. Mogli by więcej kupować i pozwolić sobie na tzw. lepsze życie . Tym ludziom, trudno uwierzyć, że pieniądze szczęścia nie dają. Oni mają przekonanie, że tak mówią tylko ludzie, co mają dużo pieniędzy i którym się dobrze powodzi. Uważają,, że ?Syty głodnego, nie zrozumie?.

(więcej…)

Rodzinne świętowanie

Lipiec 7th, 2013 | Posted by Admin in Artykuły - (0 Comments)

Święta Wielkanocne to jedne z najstarszych i najważniejszych uroczystości w religii chrześcijańskiej. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i są to przede wszystkim święta wielkiej radości i nadziei. Jednocześnie w przyrodzie również widać świąteczny nastrój: przyroda zdobi się w zieleń, rozkwitają pąki na drzewach, zakwitają kwiaty, śpiewają ptaki, słońce roztacza swój blask. Natura budzi się do życia po zimowej zadumie. Jednocześnie obyczaje Wielkanocne są w swej naturze pogodne i radosne jak np.: kolorowe pisanki, jajko jako symbol nowego życia, śmigus-dyngus czy ?zajączek?, który jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Religijny wymiar świąt oraz towarzyszące mu świeckie obyczaje napawają nas optymizmem, pogodną ducha i wprawiają w weselszy nastrój.

(więcej…)

psychologia Kłótni

Od dziecka wmawia się nam kobietom, że kłótnia nie jest dobra, że ?mądry głupiemu ustępuje?, że kłócić się jest nieładnie, że warto przeczekać lub odpuścić. Dodatkowo ulegamy opinii, że w dobrym związku nie ma miejsca na kłótnie i spory, bo jesteśmy niczym te dwa gruchające gołąbki jedzące sobie z dzióbka, zawsze szczęśliwe i zgodne. Wydaje mam się, że szczęście w związku polega na życiu bez konfliktów. Z takim bagażem wchodzimy w związki i same sobie robimy krzywdę. Ulegamy, nie kłócimy się, wybaczamy lub przemilczamy kolejne nieporozumienia z partnerem. A to błąd, bo przyzwyczajmy naszą drugą połówkę, do tego że to my zawsze spasujemy i zgodzimy się na jej warunki. Okazuje się jednak, że efektywna kłótnia nie szkodzi dobremu związkowi a psuje ten zły.

(więcej…)

Jak pokonać nieśmiałość?

Kwiecień 17th, 2013 | Posted by Admin in Artykuły | Ludzie - (0 Comments)
Jak pokonać wstyd?

Nieśmiałość utrudniam nam kontakty z innymi, sprawia, że unikamy innych ludzi i często zostajemy sami, chociaż tak naprawdę, pragniemy towarzystwa innych. Nieśmiałość utrudnia kontakty zawodowe i towarzyskie oraz skutecznie zniechęca do podejmowania nowych wyzwań zawodowych lub realizacji własnych marzeń. Czym spowodowana jest nieśmiałość? Często jej powodem jest brak pewności siebie, wewnętrzna krytyka samego siebie, nie wiara we własne siły i umiejętności oraz uporczywe myśli w stylu: ?Nie pójdę na piątkową imprezę, bo przecież nie znam tam nikogo?, ?Nie odezwę się do mężczyzny, który mi się podoba, ?Boje się zabrać głos na zebraniu firmowym?, ?Nie podejdę do nieznanych mi osób, bo paraliżuje mnie strach?. Na szczęście nieśmiałość nie jest cechą wrodzoną i można nauczyć się ją kontrolować i opanowywać.

(więcej…)

Kłotnie – dlaczego się kłocimy?

Kwiecień 12th, 2013 | Posted by Admin in Artykuły - (0 Comments)

Dlaczego się kłócimy? Dzieje się tak głównie dlatego, że nie potrafimy jasno wyrazić oczekiwań wobec partnera, trudno nam jest mówić o swoich uczuciach.

Tłumienie potrzeb prowadzi do frustracji, do wybuchu gniewu do sprzeczek. Zaczynamy się wzajemnie oskarżać i krytykować czego konsekwencją jest blokada kontaktów między partnerami i oddalanie się od siebie.

Reagowanie impulsywne pozbawione refleksji, staje się ucieczką przed odpowiedzialnością za własne błędy i zaniedbania. W ten sposób ograniczamy relację stajemy się niedostępni dla partnera. (więcej…)

Dlaczego czasami się nie dogadujemy?

Kwiecień 11th, 2013 | Posted by Admin in Artykuły - (0 Comments)

Sprawna komunikacja to rzecz niełatwa. To, że mówisz, a ktoś Cię słucha, to jeszcze nie oznacza porozumienia. Aby udoskonalić i rozwinąć swoją umiejętność komunikacji z innymi, należy na początek, zdać sobie zdać sprawę z tego, że nierzadko, to my sami, utrudniamy proces komunikacyjny. Rozmawiając z innymi, często ich krytykujemy, osądzamy, lekceważymy lub dajemy tzw. ?dobre rady?. Tak rozmawiając, tworzymy pomiędzy sobą, bariery komunikacyjne. Niestety wiele z nich, z czasem, stało się już naszymi nawykami, które skutecznie utrudniają nam porozumienie.

(więcej…)