psychologia dla każdego
Header

8 przekonań na temat pieniędzy w które wierzymy

1. Gdybym miał więcej pieniędzy, byłbym szczęśliwszy

Czasem ludzie, którzy mają mało pieniędzy uważają, że gdyby mieli ich więcej, to byli by szczęśliwsi, bo mogli by sobie pozwolić na więcej. Mogli by więcej kupować i pozwolić sobie na tzw. lepsze życie . Tym ludziom, trudno uwierzyć, że pieniądze szczęścia nie dają. Oni mają przekonanie, że tak mówią tylko ludzie, co mają dużo pieniędzy i którym się dobrze powodzi. Uważają,, że ?Syty głodnego, nie zrozumie?.

pieniadze fakty i mity2. Pieniądze otwierają drzwi do luksusu

Niektórzy z nas wierzą, że pieniądze uszczęśliwiają ponieważ są furtką do luksusu. I tak uważamy, że owszem, pieniądze szczęścia nie dają, ale jakie to szczęście je mieć! Zdajemy sobie sprawę, że pieniądze nie przywrócą nam młodości lub nie dadzą ładnej sylwetki. Ale jak ma się pieniądze, to przecież można pozwolić sobie na operacje plastyczne, odsysanie tłuszczu czy osobistego trenera fitness. Tak więc, trwamy w przekonaniu, że pieniądze, dają młodość, sprawność i luksusowe życie.

3. Mamona szczęście daje

Są ludzie którzy, po prostu, są przekonani, że mamona daje szczęście. Żyją w myśl zasady ?Masz kasę, masz wszystko?. Uważają, że pieniądz rządzi światem, a ten kto go ma, rządzi światem. Odkładają do lamusa, przekonania, że kasa nie jest najważniejsza, a jej nadmiar powoduje napływ wody sodowej do głowy. Ci ludzie dzięki pieniądzom czują się lepsi, a zasób ich portfela świadczy o ich wartości jako człowieka. Żyją w przekonaniu, że ten kto ma pieniądze jest ?super-gościem?, człowiekiem który umie sobie radzić w życiu. Wierzą, że jeśli maja pieniądzę, to są wolnymi ludźmi, bo mogą sobie na wszystko pozwolić i nie są od nikogo uzależnieni.

4. Bogactwo niszczy przyjaźń

Niektórzy z nas na własnej skórze doświadczyli, że dając innym pieniądze i kupując ich przyjaźń, tak naprawdę tracą w relacjach ludzkich to, co najważniejsze. Niestety, bowiem, często inni ludzie domagają się od nas coraz więcej kasy, pożyczają, nie zawracają i zaczynają uważać, że nasze pieniądze im się należą. Po jakimś czasie ludzie ci, znikają z naszego życia z pełnymi portfelami naszych pieniędzy, a my zostajemy sami. Nierzadko też zdarza się, że będą bogaci, jesteśmy innym potrzebni do spełnienia ich marzeń, a kiedy sami tracimy majątek i nie możemy już dawać, wtedy zostajemy sami. Wtedy dopiero widzimy, że kiedy mieliśmy pieniądze, licznie otaczali nas ludzie, z którymi nie łączyło nas nic, oprócz mamony.

5. Miłości nie można kupić

Z pieniędzmi, nie pogadasz, nie przytulisz się do nich i nie wypłaczesz się w ich objęciach. Tak mówią ludzie, którzy pomimo pełnego portfela, nie mają miłości, ciepła i bliskości. Często właśnie tę pustkę próbują wypełnić kasą. I tak kupują kolejne ekskluzywne ciuchy, sprzęty elektroniczne, jeżdżą na ekskluzywne wycieczki i im więcej maj tych dóbr, tym bardziej czują się samotni i tym mniej cieszą się z kolejnej rzeczy. Tak naprawdę są sami i przekonali się, że za pieniądze mogą kupić dom, ale nie drugą osobę i ciepło rodzinne.

6. Od forsy można się uzależnić

Im więcej ich mamy pieniędzy, tym jeszcze więcej chcemy ich mieć. Potem zarabiamy tylko po, to by więcej wydawać, a jednocześnie nasza satysfakcja z ich wydawania maleje, więc, co robimy? Pracujemy jeszcze ciężej, by móc więcej wydawać. I tak błędne koło się zamyka, a my wpadamy w szpony uzależnienia od stanu zasobności naszego konta. Czasem, by mieć więcej kasy, próbujemy hazardu lub pożyczamy od innych. W końcu mamy tyle długów do spłacenia, że popadamy w bankructwo i tracimy cały majątek. A wszystko, to robimy, tylko po to, by mieć więcej ?zer? na koncie.

7. Pieniądze budzą nienawiść w innych

Mając dużo pieniędzy budzimy zazdrość i zawiść wśród innych. Jeśli niektórzy z nas pochodzą z majętnych rodzin, doskonale znają tę nienawiść od dzieciństwa. Już w szkole widzą pełne zazdrości spojrzenia koleżanek dotyczące nowej sukienki lub kolegów, którzy zazdroszczą ?wypasionego? roweru. A w życiu dorosłym, inni uważają, że idzie nam za dobrze, że mamy szczęście i nawet jeśli sukcesy osiągnęliśmy ciężką pracą, inni widzą w nas tylko zaplecze w postaci bogatych rodziców. W pracy zazdroszczą nam auta, mieszkania i bogatego ojca, męża, ciotkę itd. I tak coraz mniej mamy wokół siebie życzliwych ludzi a coraz więcej, tych którzy po nam źle życzą.

8. Można stracić samego siebie

Trzeba uważać, żeby w pogodni za pieniądzem, nie stracić siebie. Ludzie, dla których pieniądz ma wartość nadrzędną, w pogodni za mamoną, tracą własne zdrowie, a potem tracą pieniądze, by te zdrowie odzyskać. Czasem całe życie poświęcają na zdobycie majątku, pracując non-stop. A kiedy mają już spore zaplecze finansowe, to nie korzystają z nich, tylko jeszcze więcej pracują. I tak doprowadzają się do poważnych chorób, zawałów serca, tracą rodziny i samych siebie.

Pieniądze dają komfort życia, dzięki nim możemy pozwolić sobie na luksusowe dobra, możemy poznawać świat, mogą nam uratować życie w czasie chorobie i pomagać w rozwoju naszych pasji. Jednak mamona jest tylko środkiem do spełnienia tych pragnień. Pieniądze, można posiadać, pomnażać je i cieszyć się nimi, ale niebezpiecznie jest na ich podstawie budować swoją wartość jako człowieka i oceniać innych tylko i wyłącznie pod kątem zasobności portfela.

W życiu warto jest żyć za pieniądze, ale nigdy nie dla nich. Od pieniędzy zależy poziom naszego życia, ale czy od nich zależy poziom naszego szczęścia?

autor: Izabela Kielczyk, psycholog z Warszawy

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *