psychologia dla każdego
Header

Jak pokonać nieśmiałość?

Nieśmiałość utrudniam nam kontakty z innymi, sprawia, że unikamy innych ludzi i często zostajemy sami, chociaż tak naprawdę, pragniemy towarzystwa innych. Nieśmiałość utrudnia kontakty zawodowe i towarzyskie oraz skutecznie zniechęca do podejmowania nowych wyzwań zawodowych lub realizacji własnych marzeń. Czym spowodowana jest nieśmiałość? Często jej powodem jest brak pewności siebie, wewnętrzna krytyka samego siebie, nie wiara we własne siły i umiejętności oraz uporczywe myśli w stylu: ?Nie pójdę na piątkową imprezę, bo przecież nie znam tam nikogo?, ?Nie odezwę się do mężczyzny, który mi się podoba, ?Boje się zabrać głos na zebraniu firmowym?, ?Nie podejdę do nieznanych mi osób, bo paraliżuje mnie strach?. Na szczęście nieśmiałość nie jest cechą wrodzoną i można nauczyć się ją kontrolować i opanowywać.

Po pierwsze należy przestać ukrywać nieśmiałość przed samym sobą i innymi. Albowiem ukrywanie powiększa tylko uczucie lęku, że słabości wyjdą na jaw a my się skompromitujemy i popełnimy jakąś gafę. Przyznaj się więc przed sobą, że jesteś nieśmiała oraz powiedz o tym swoim przyjaciołom. Jest wtedy szansa na to że inni Cię bardziej zrozumieją a nawet zaoferują swoją pomoc i wsparcie. Następnie weź pod lupę swoją nieśmiałość i zapisz na kartce w jakich sytuacjach czujesz się najbardziej onieśmielona. Teraz zastanów w której z poniższych sytuacji twoja nieśmiałość najbardziej Ci przeszkadza.

Sytuacja 1. Boisz się rozmawiać z innymi

Bardzo często nieśmiałość jest spowodowana samotnością. Nie nawiązujesz kontaktów z innymi bo boisz się z nimi rozmawiać i w efekcie jesteś sama. Jeśli z kolei przed dłuższy czas jesteś sama to ciężko ci nawiązać relacje z innymi. A prawda jest taka, że nie dajesz innym szansy, by się do nich zbliżyli i Cię poznali. Jeśli często zdarza Ci się unikać spotkań towarzyskich, bo nie znasz tam wielu osób lub nie idziesz na przyjęcie firmowe bo nie będziesz tam znała nikogo oprócz Pani Basi z księgowości to źródłem twojej nieśmiałości jest lęk przed rozmowami z obcymi ludźmi. W takich sytuacjach nie wiesz co masz powiedzieć, jak zagaić rozmowę, boisz się sama podejść do innych i w efekcie stoisz w kącie i myślisz o tym jak najszybciej uciec.

W tej sytuacji wypróbuj technikę małych kroczków. Zacznij więc od rozmowy z sąsiadem o jego psie, w sklepie zagadnij ekspedientkę o pogodę a potem zapytaj nieznajomego o godzinę. Jeśli uda Ci się to zrealizować, to następnie spróbuj na spotkaniu towarzyskim podejść do jednej osoby, która tak ja Ty stoi pod ścianą lub która uśmiecha się do Ciebie i zacznij rozmowę.

Sytuacja 2. Ciągle porównujesz się z innymi

Osoby nieśmiałe często cierpią z powodu obniżonej samooceny i ciągłych porównań do innych. Wydaje Ci się że jesteś: za mało atrakcyjna, za mało zabawna, za niska, za głupia itd. Takie porównywanie się z nimi na swoją niekorzyść powoduje, że czujesz się niepewnie i wyszykujesz sobie ideały czyli osoby które chcesz naśladować. Następnie próbujesz naśladować te osoby, ale im bardziej je naśladujesz i porównujesz się do nich tym bardziej tracisz pewność siebie i stajesz się jeszcze bardziej nieśmiała.

Co możesz z tym zrobić? Na początek pomyśl, że ideały też mają wady, albowiem nie ma ludzi idealnych! Przestań więc porównywać się z innymi i spróbuj po woli polubić siebie taką jaką jesteś.

Sytuacja 3. Uważasz że wszyscy Cię krytykują

Nieśmiałość często jest podyktowana obawą przed krytyką. Wyobraź sobie, sobotni wieczór, wszy­scy znajomi wybierają się na imprezę do klubu. Koleżanka jak zwykle na­mawia cię, żebyś z nimi poszła. Masz na­prawdę wielką ochotę pójść, zabawić się i wyszaleć i potańczyć do białego rana. Już prawie się go­dzisz, gdy nagle zaczynasz wyobra­żać sobie te wszystkie spojrze­nia skierowane na ciebie. W swoich myślach widzisz, jak wszy­scy krytycznie patrzą się na ciebie, oceniają twoją figurę, ubiór, umiejętności taneczne itd. Zatrwożona tą wizją przyszłości odmawiasz. Przez swoje wyobrażenia o krytyce innych rezygnujesz z imprezy na którą miałaś ochotę pójść zamiast szaleć na parkiecie leżysz samotnie przed telewizorem z kubkiem lodów.

Co możesz zrobić by w przyszłości iść na imprezę zamiast siedzieć w domu? Zastanów się, czy to przypadkiem nie Twoja wyobraźnia powoduje, że uważasz, że inni Cię krytykują. Owszem inni ludzie będą się patrzeć na ciebie, ale to nie oznacza jednocześnie że cię negatywnie oceniają. Albowiem ludzie patrzą się na siebie nawzajem na imprezie i ich wzrok zatrzymuje się na tobie tak samo często, jak na innych osobach. Jednak Ty myśląc wciąż o swoich mankamentach i wadach uważasz że inni patrzą się na Ciebie tylko z tych powodów. Pomyśl, że nawet, jeśli ktoś patrzy na ciebie dłużej i intensywniej, to wcale nie musi znaczyć, że Cię krytykuje. Może po prostu wpadłaś mu w oko?

Sytuacja 4 Boisz się ciszy

Dla osób nieśmiałych cisza jest czymś przerażającym i zagrażającym. Boisz się że podczas rozmowy nie będziesz wiedziała co powiedzieć i że nastanie ciszy będzie oznaczało pat w rozmowach z innymi ludźmi. Lękasz się ciszy, bo uważasz że ciągle musisz oś mówić a przecież rozmowa to interakcja dwóch osób, a więc za jej jakość i przebieg odpowiadają dwie osoby. Nie musisz więc ciągle mówić, posłuchaj też co ma do powiedzenia inna osoba. Nie bierz winy na siebie jeśli nastanie cisza. Może jest ona czasem potrzebna? A może po prostu jest Ci ciężko porozumieć się z daną osoba? Nie ze wszystkimi przecież łatwo się nam nawiązuje kontakty i toczy dyskusje.

Poćwicz z osobami bliskimi ciszę, zacznij rozmowę i nagle przerwijcie, niech zapanuje cisza. Wtedy spróbuj znaleźć i opisać powody dla których boisz się ciszy. Zastanów się czego się obawiasz? Co ci przeszkadza w ciszy? Co Cię ogranicza w ciszy? Co ta cisza mówi o Tobie? Jak się w niej czujesz?

Sytuacja 5. Boisz się podjęcia ryzyka

Osoby nieśmiałe boją się ry­zyka, które zawsze towarzyszy wszelkim zmianom życiowym. Z tego powodu więc często, ?na wszelki wypadek? nie zmieniasz nic w sowim życiu lub twoje zmiany są okupione strachem, nerwami i niepewnością co do słuszności podjętych decyzji. I tak lata­mi tkwisz w nieciekawej pracy (bo nowa praca może być gorsza), chodzisz do tego samego fryzjera, który niezbyt dobrze strzyże (ale nowy może być jeszcze gorszy) lub nie rozwodzisz się z partnerem, który Ci nie odpowiada (bo nowy może okazać się wcale nie lepszy) itd.

Warto w tym miejscu powiedzieć STOP swoim obawom i przyzwyczajeniom. Nie daj się zniewolić własnym lękom i postaraj się odważnie wkraczać w nowe zmiany życiowe. Owszem unikając ryzyka, omijasz wiele porażek życiowych ale także tracisz wiele cennych szans. Rzeczywi­ście czasami zdarza się, że ktoś, kto zmienia pracę, wpada z deszczu pod rynnę. Ale przecież nie zawsze tak się dzieje! A na­wet jeśli popełnisz błąd, to wyciągnij z niego naukę na przyszłość i pamiętaj że kolejna zmiana może okazać się celnym strzałem w dziesiątkę!

Izabela Kielczyk – psycholog biznesu,
prowadzi gabinet psychologiczny w Warszawie.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *