psychologia dla każdego
Header

Krew w moczu – objaw wielu chorób

Kiedy w moczu zauważalna jest krew przyczyn tego zjawiska może być wiele. Niewątpliwie nie jest to naturalne, że pojawia się krwiomocz, nie można więc przejść obojętnie wobec tego faktu. Jednakże, nie jest to też tak poważny objaw jak może się niektórym wydawać.

Krew w moczu a stan zapalny

Do stanu zapalnego w układzie moczowym dochodzi wtedy, gdy dotrze do niego jakaś wywołująca go bakteria bądź też wirus. Najczęściej stan zapalny pojawia się tylko w jednym organie, rzadziej w większej ich liczbie. Może to być pęcherz, ale równie często stan zapalny pojawia się w cewce moczowej. Gdzie by się jednak nie pojawił zawsze ma podobne objawy, wśród których jest krwiomocz.

Skąd jednak wiedzieć, czy krew w moczu oznacza stan zapalny pęcherza lub cewki moczowej, czy może jakieś zupełnie inne, poważniejsze schorzenie? Oczywiście, wnioski odnośnie tego co nam dolega powinniśmy wyciągać po zestawie objawów, jakie u siebie zauważamy. Tym nie mniej, czasami nie jest to możliwe bez pomocy lekarskiej. Dlatego też, pomimo iż są dostępne leki bez recepty na zapalenie układu moczowego, warto jednak skorzystać z porady lekarskiej. (więcej: http://krwiomocz.net.pl/krwiomocz/krew-w-moczu-co-to-oznacza/)

Różnice między płciowe

Warto zauważyć, że jeśli chodzi o zapalenie dróg układu moczowego, zdecydowanie częściej radzić muszą sobie z nim kobiety. Jedynie zapalenie cewki moczowej również dotyczy dość często mężczyzn. Z czego wynika ta różnica? Wydaje się, że przede wszystkim z budowy układu moczowego u kobiet i u mężczyzn. Mężczyźni mają niezwykle długą cewkę moczową, która stanowi barierę nie do przejścia dla bakterii, a także dla wirusów. Z tego względu nie mają one po prostu możliwości osadzenia się w pęcherzu, czy tez w nerkach. Rzecz jasna, czasami jakimś bakteriom uda się przedrzeć, jednak ma to miejsce bardzo rzadko.

Warto sprawdzić: Portal Urologiczny – uro.net.pl

Istnieją również inne specyficzne dla płci schorzenia charakteryzujące się tym, że pojawia się w czasie ich trwania krwiomocz. Jest to między innymi rozrost prostaty u mężczyzn. Jest to jednak problem, który dotyczy tylko stosunkowo niewielkiej grupy mężczyzn, a mianowicie tych bardzo dojrzałych, czyli po 40, a częściej nawet po 50 roku życia.

Ponadto, mężczyźni mają jeszcze inne problemy z prostatą. Może dojść u nich również do stanu zapalnego gruczołu krokowego. Oczywiście, u kobiet nie jest to możliwe. Najpoważniejsze schorzenie jednak to rak prostaty. Kiedy pojawi się nowotwór, również prędzej czy później pojawi się krew w moczu. Tak na prawdę dobrze jest, jeśli pojawia się wcześnie, to znaczy wtedy, gdy nowotwór nie jest jeszcze zbytnio rozwinięty. Istnieje wtedy bowiem szansa jego całkowitego wyleczenia. Jeśli natomiast nowotwór zostanie wykryty zbyt późno, leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto zauważyć, że rak prostaty, podobnie jak inne schorzenia gruczołu krokowego, prawie, że w stu procentach dotyczy tylko starszych mężczyzn.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

2 komentarze

  • Chrabąszcz says:

    Krew w moczu mężczyzny to zawsze jest już koniec żartów. Bo jak pojawia się ból przy oddawaniu moczu to jeszcze wielu z nas sobie odpuści, zagryzie zęby i przeczeka. Ale jak się zaczyna sikać na czerwono to już zabawy nie ma i trzeba od razu iść do lekarza bo nie wiadomo jak to się skończy.

  • Sylwia says:

    Zapalenie dróg moczowych to tylko jedna z przyczyn krwi w moczu. Ale może też to świadczyć o tym, że są jakieś wewnętrzne urazy albo inne kłopoty, które wprost wpływają na to, że w moczu pojawiła się krew. Bo na pewno nie jest to nic takiego, jak niektórzy próbują przekonywać.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *