psychologia dla każdego
Header

Jak objawia się anoreksja

Jadłowstręt psychiczny jest groźną chorobą – zaburzeniem odżywiania, które może ujawnić się w niemal każdym wieku, chociaż zwykle cierpią na nie młode dziewczęta, nadmiernie przejmujące się swoim wyglądem oraz wagą ciała. Problem ten dotyka także coraz większą liczbę osób płci męskiej, a szczególnie sportowców, modeli czy młodych aktorów.

Anoreksja i bulimia w zaawansowanym stadium mogą zrujnować życie choremu, doprowadzając do groźnych w skutkach uszczerbków na zdrowiu czy też nawet do śmierci. Chociaż mówi się powszechnie, że anorektycy nie mają apetytu, to w rzeczywistości znajdują się oni w stanie permanentnego głodu i obsesyjnie myślą o jedzeniu, którego świadomie sobie jednak odmawiają, w obawie przez przytyciem. Jakie są objawy anoreksji? U kogo może ujawnić się anoreksja bulimiczna?

Czytaj więcej o anoreksji na stronie: http://anoreksjastop.net.pl/

Przyczyny anoreksji oraz grupa osób podatna na zaburzenia odżywiania

Chociaż dokładna przyczyna anoreksji nie jest znana, to jednak liczne badania wskazują na to, że duży wpływ na wystąpienie zaburzeń odżywiania mają pewne cechy osobowości, emocje oraz wzorce myślenia. Nie bez znaczenia są także czynniki biologiczne i środowiskowe, które mogą w mniejszym, bądź większym stopniu przyczynić się do wystąpienia skłonności anorektycznych.

Osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania pragną uzyskać za wszelką cenę kontrolę, do czego wykorzystują jedzenie oraz restrykcyjne diety. Wszystko dlatego, że żyją w permanentnym stresie, bądź też czują się przytłoczone codziennością. Osoby takie na co dzień dążą zwykle do perfekcyjności, a gdy nie powiedzie im się to w jakimś obszarze ich życia, popadają w obsesyjność, depresję czy też towarzyszy im ciągły niepokój. Duży wpływ na wystąpienie anoreksji mają niska samoocena, poczucie braku przynależności, złość, lęk oraz samotność. U dojrzewającej młodzieży może dojść do jadłowstrętu psychicznego na skutek działania presji ze strony rówieśników. Presja społeczeństwa w życiu dorosłym również może wyrządzić krzywdę, szczególnie, że szczupła sylwetka kojarzona jest z atrakcyjnością.

Objawy anoreksji i jej leczenie

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania wykazują intensywny lęk przed przybraniem na wadze, który przybiera często postać obsesji. U takiej osoby dochodzi do szybkiej utraty masy ciała i to na przełomie nie tylko miesięcy, ale nawet kilku tygodni. Dalsza kontynuacja restrykcyjnej diety oraz intensywnych i częstych ćwiczeń fizycznych sprawia, że masa ciała anorektyka spada poniżej normy. Taka osoba jest wychudzona i niedożywiona. Stosuje ona tabletki przeczyszczające, ma obniżoną odporność, nosi luźne ubrania, wycofuje się społecznie i cierpi na depresję.

W skrajnych przypadkach, na skutek odwodnienia oraz niedożywienia, konieczna jest hospitalizacja. Trudnością w leczeniu anoreksji jest to, że chory nie jest w stanie sam przed sobą przyznać, że cierpi na zaburzenia odżywiania. Dlatego też niezwykle istotne jest kompleksowe leczenie w postaci psychoterapii, dobrania odpowiednich leków oraz konsultacje u dietetyka. Priorytetem jest przywrócenie choremu prawidłowej wagi ciała, rozwiązanie problemów emocjonalnych oraz zmiana niewłaściwych wzorców myślenia.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

2 komentarze

  • Michał says:

    Objawy anoreksji mają podłoże psychologiczne. W dużej mierze jest tak, że każdy płaci cenę za swoje marzenia, które – nie oszukujmy się – często są po prostu nierealne do zrealizowania. Jak człowiek sobie w głowie nie poustawia co jest dla niego ważne, to do niczego zdrowego nie dojdzie. Ale ważne jest też to, żeby nie próbować drogi na skróty, a anoreksja jest właśnie taką drogą – z automatu nieudaną.

  • stacja says:

    Nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny anoreksji mają podłoże psychologiczne. To wszystko dzieje się w głowie, nie ma żadnej innej przyczyny czy czynnika – wszystko jest w głowie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *