psychologia dla każdego
Header

Na każdym rodzicu ciąży odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Niestety ten obowiązek często spędza sek z powiek niejednemu z nich. Należyte wychowanie i wpajanie latorośli poprawnych zasad funkcjonowania w świecie warto rozpocząć jak najwcześniej. Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić naszej pociechy przed całym złem tego świata, ale warto poznać wskazówki jak sprawić, żeby to zło omijało szerokim łukiem.

Doczekaliśmy się czasów, kiedy narkotyki są na wyciągnięcie ręki. Prawda jest taka, że już dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mogą nie mieć najmniejszego problemu, by z używkami mieć kontakt. Nie pocieszający jest także fakt, że narkotyki są wszędzie i nie ma tutaj znaczenia wielkość miasta czy położenie geograficzne. Zauważmy, że nawet w domowej apteczce na pewno znajdują się lekarstwa, które po spożyciu odpowiedniej dawki mogą odurzać.

(więcej…)

Okres dojrzewania jest ważnym etapem w rozwoju a wszystkie związane z nim niepokojące objawy są naturalnym efektem zmian, jakie się toczą w ciele i psychice młodego człowieka. On sam niekiedy nie rozumie tych zmian i dojrzewanie jest dla niego czasem fizycznej i psychicznej udręki. Hormony czynią nastolatków drażliwymi, buntowniczymi lub chorobliwie nieśmiałymi. Okres dojrzewalnia jest jednocześnie trudnym przejściem albowiem zakłada przejście od bezpiecznego dzieciństwa do dorosłości. To tej pory nastolatek znajdował się w ciepłym , beztroskim dzieciństwie, gdzie jego potrzeby były zaspakajane przez rodziców. Teraz powoli wkracza w dorosłość i widzi, że świat zewnętrzny nie jest tak bezpieczny. Nastolatek wychodząc na świat zauważa, że nie zawsze jest akceptowany. Rówieśnicy często wyśmiewają się z niego, dokuczają mu i tym samym przyczyniaj się do niższego poczucia własnej wartości. A poczucie wartości nastolatka, jest naprawdę wątłe i poddane na najmniejsza nawet krytykę. Jeśli dochodzi to tego choroba, bo tym bardziej młody człowiek czuje się zagubiony, niezrozumiały i odrzucony przez rówieśników.

(więcej…)