psychologia dla każdego
Header

Okres dojrzewania jest ważnym etapem w rozwoju a wszystkie związane z nim niepokojące objawy są naturalnym efektem zmian, jakie się toczą w ciele i psychice młodego człowieka. On sam niekiedy nie rozumie tych zmian i dojrzewanie jest dla niego czasem fizycznej i psychicznej udręki. Hormony czynią nastolatków drażliwymi, buntowniczymi lub chorobliwie nieśmiałymi. Okres dojrzewalnia jest jednocześnie trudnym przejściem albowiem zakłada przejście od bezpiecznego dzieciństwa do dorosłości. To tej pory nastolatek znajdował się w ciepłym , beztroskim dzieciństwie, gdzie jego potrzeby były zaspakajane przez rodziców. Teraz powoli wkracza w dorosłość i widzi, że świat zewnętrzny nie jest tak bezpieczny. Nastolatek wychodząc na świat zauważa, że nie zawsze jest akceptowany. Rówieśnicy często wyśmiewają się z niego, dokuczają mu i tym samym przyczyniaj się do niższego poczucia własnej wartości. A poczucie wartości nastolatka, jest naprawdę wątłe i poddane na najmniejsza nawet krytykę. Jeśli dochodzi to tego choroba, bo tym bardziej młody człowiek czuje się zagubiony, niezrozumiały i odrzucony przez rówieśników.

(więcej…)

pracownicy i ich typy

Konflikty są wpisane w nasze życie zawodowe i nie da się ich uniknąć. Źródła konfliktów w pracy często biorą się z różnych stylów komunikacyjnych, z odmiennych temperamentów, starć interesów i własnych racji. Zależą także od zajmowanego stanowiska (stad ostre konflikty na linii przełożony- podwładny), od działu firmy w którym pracujemy (częste są bowiem konflikty pomiędzy działem księgowym a działem marketingu) oraz od różnic międzypłciowych czy wiekowych. Do tego dochodzą jeszcze cechy osobowościowe każdego z nas. Są ludzie ?z natury? nastawieni rywalizacyjnie i agresywnie gdzie starcie z nimi jest nieuniknione i prowadzi bardzo często do ostrych zatargów. Konflikty mają także źródło w nas samych. (więcej…)

Jak uwierzyć w siebie?

Czerwiec 5th, 2013 | Posted by Admin in Ludzie | Własne Ja - (1 Comments)
Bądź dumny z siebie!

Fundamentem wielu koncepcji psychoterapeutycznych jest założenie, że aby żyć w zgodzie ze sobą najpierw trzeba nauczyć się uwierzyć w siebie. Jeśli autentycznie akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, to również nasze życie zaczyna być dla nas satysfakcjonujące. Częściej się uśmiechamy, z ochotą realizujemy nasze cele życiowe, nasze związki partnerskie są bardziej wartościowe, zaczynamy działać twórczo i robimy w życiu to co dla nas najważniejsze. Ludzie, którzy kochają siebie (co nie oznacza ze nad sobą nie pracują ) są mniej konfliktowi oraz są bardziej wyrozumiali dla słabości innych ludzi, bowiem sami wiedzą, że posiadają różne wady.

(więcej…)

Pozwól mi być przy Tobie

Czerwiec 1st, 2013 | Posted by Admin in Ludzie | Zdrowie - (0 Comments)

Jak rozmawiać chorą osobą? Jak pomagać aby nie przeszkadzać? Czy możesz mieć wpływ na leczenie bliskiej osoby?

Gdy na raka zachoruje matka, siostra, przyjaciółka

Kobieta, która odbiera niepomyślny wynik badań, dowiaduje się o swojej chorobie przeżywa dramatyczne chwile. Wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Ze strachu może odkładać wizytę u specjalisty.

Należy działać i zdecydowanie porozmawiać: np.? jesteś moją mamą, kocham cię i potrzebuję. Umówiłam wizytę u lekarza i bardzo bym chciała żebyśmy poszły razem?.

Czasem dobrze jest dać wsparcie podczas wizyty lekarskiej. Osoba chora pod wpływem emocji może nie zrozumieć wszystkiego co mówi do niej lekarz. Dlatego warto żeby już przy pierwszej rozmowie z onkologiem była z nią bliska, zaufana osoba. Ktoś, kto zachowa spokój- zapamięta, dopyta, zapisze zalecenia specjalisty. (więcej…)

Jak pokonać nieśmiałość?

Kwiecień 17th, 2013 | Posted by Admin in Artykuły | Ludzie - (0 Comments)
Jak pokonać wstyd?

Nieśmiałość utrudniam nam kontakty z innymi, sprawia, że unikamy innych ludzi i często zostajemy sami, chociaż tak naprawdę, pragniemy towarzystwa innych. Nieśmiałość utrudnia kontakty zawodowe i towarzyskie oraz skutecznie zniechęca do podejmowania nowych wyzwań zawodowych lub realizacji własnych marzeń. Czym spowodowana jest nieśmiałość? Często jej powodem jest brak pewności siebie, wewnętrzna krytyka samego siebie, nie wiara we własne siły i umiejętności oraz uporczywe myśli w stylu: ?Nie pójdę na piątkową imprezę, bo przecież nie znam tam nikogo?, ?Nie odezwę się do mężczyzny, który mi się podoba, ?Boje się zabrać głos na zebraniu firmowym?, ?Nie podejdę do nieznanych mi osób, bo paraliżuje mnie strach?. Na szczęście nieśmiałość nie jest cechą wrodzoną i można nauczyć się ją kontrolować i opanowywać.

(więcej…)