psychologia dla każdego
Header

Jak uwierzyć w siebie?

Fundamentem wielu koncepcji psychoterapeutycznych jest założenie, że aby żyć w zgodzie ze sobą najpierw trzeba nauczyć się uwierzyć w siebie. Jeśli autentycznie akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, to również nasze życie zaczyna być dla nas satysfakcjonujące. Częściej się uśmiechamy, z ochotą realizujemy nasze cele życiowe, nasze związki partnerskie są bardziej wartościowe, zaczynamy działać twórczo i robimy w życiu to co dla nas najważniejsze. Ludzie, którzy kochają siebie (co nie oznacza ze nad sobą nie pracują ) są mniej konfliktowi oraz są bardziej wyrozumiali dla słabości innych ludzi, bowiem sami wiedzą, że posiadają różne wady.

Bądź dumny z siebie!Żeby poczuć się pewnie, najpierw musisz w siebie uwierzyć. A że trudno jest nam czasem uwierzyć we własną wartość, dlatego trzeba nad tym popracować.

Oto wskazówki potrzebne do budowania własnej wartości.

1. Zachwycaj się sobą

Postaraj się nie zauważać u siebie tylko samych wad! Wypisz swoje zalety z zalety. Może masz piękne włosy? Myśl o nich każdego dnia i zachwyć się nimi przed lustrem! Potem sprawdź jakie masz inne zdolności, może umiesz nawiązywać ciepłe relacje z innymi, lub jak nikt inny umiesz opowiadać dowcipy, przy których całe towarzystwo ?pęka że śmiechu? A może masz zdolności analityczne i zawsze szybko oceniasz daną sytuacje i wyciągasz trafne wnioski? Zajdź zatem swoją oryginalność i koncentruj swoja uwagę się na swoich możliwościach. Uwierz, że masz prawo być dumnym ze swoich talentów.

2. Przestań się krytykować.

Bardzo często sami siebie krytykujemy i mówimy sobie złe rzeczy: ?Jestem do niczego?, ?Jestem głupi? , ?To moja wina?. itd. Ciągłe samooskarżanie się, przynosi nam tylko ból i niskie poczucie wartości. Warto zdać sobie sprawę, że skoro sami siebie krytykujemy, sami też możemy przestać to robić. Od dziś staraj się, więc, siebie chwalić a w trudnych chwilach i kryzysach dodawaj sobie otuchy i wspieraj się mówiąc sobie ? Dam sobie rade ?Poradzę sobie?.

3. Nie bój się własnej niedoskonałości

Wszyscy mamy swoje słabości. Sztuka wiary w siebie polega na nauczeniu się życia ze swoimi niedociągnięciami. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć np.: wzrostu, inteligencji, zdolności, cech temperamentalnych itd. Warto zatem skupić się na tych naszych słabszych stornach, które jesteśmy w stanie poprawić np.: nad spóźnianiem się i powiedzieć sobie ?Nie podoba mi się to i spróbuje to zmienić, ale przyjmuje do wiadomości ze mam taka cechę?. Natomiast jeśli jesteśmy niecierpliwymi cholerykami to nie staniemy się spokojnymi flegmatykami. Owszem możemy popracować nad niecierpliwością, ale nie łudźmy się że staniemy się oazą spokoju.

4. Nie rozpamiętuj przeszłości

Każdy z nas ma na swoim koncie życiowym nieprzyjemne zdarzenia. Postaraj się ciągle do nie wracać i nie przeżywaj ich na nowo. Skup się na teraźniejszości. Rozwiązuj każdy problem, koncentrując się na sposobie jego rozwikłania. Zapomnij, jak do niego doszło, by się nie dołować i nie pozbawiać potrzebnej energii. Bierz przykład z ludzi, których każda przeszkoda życiowa mobilizuje do działania, a nie obezwładnia.

5. Bądź sobą

Większość z nas pragnie więc być kimś innymi niż jest i w pocie czoła, poszukuje swojego ?idealnego Ja? . Wiele z nas wpada też w pułapkę pt: ?Co było gdybym był bogatszy, zdrowszy, ładniejszy, inteligentniejszy itd. Można żyć w tej pułapce tylko po co? Po co zastawiać się ?Co by było gdyby?? Zamiast tego, postaraj się zaakceptować siebie ze wszystkimi swoimi wadami, słabościami i zaletami . To ogromna sztuka, która wymaga odwagi, czasu i pokory. Człowiek, który wierzy w siebie akceptuje swoje wady i zalety oraz daje sobie prawo do popełniania błędów.

Najważniejszym bowiem sensem w zaakceptowaniu siebie jest: ?Pogodzenie się z tym, czego nie można zmienić, mieć odwagę, aby zmienić to, co można zmienić, zyskać pogodę ducha, by zaakceptować to, czego zmienić nie można oraz posiąść mądrość, aby odróżnić jedno od drugiego? .

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

One Response

  • Aralka says:

    przede wszystkim, trzeba zacząć pozytywnie myśleć. Znam bardzo dużo przykładów ludzi z „potencjałem” którzy niestety przez swoją z natury zrzędzącą naturę 🙂 (maslo maślane troszkę mi wyszło) nie wierzą w siebie. A inni, bufony i zadufani w sobie wszystko osiągają bez większego stresu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *