psychologia dla każdego
Header

Co nas stresuje w pracy?

Stres w pracy stres jest nieodłącznym towarzyszem naszej codzienności. Człowiek w pracy, przeżywa różne napięcia emocjonalne, które wywołują zarówno zwiększoną chęć do jej wykonania, jak i powodują spadek zainteresowania jej procesem i rezultatami. Jedni z nas lepiej, a drudzy gorzej radzą sobie ze stresem. Co dla jednych z nas jest stresujące np.: zbyt duża ilość obowiązków dla drugich jest źródłem motywacji. Jak i odwrotnie, monotonia i wielokrotne powtarzanie tych samych czynności dla niektórych z nas jest ?rajem na ziemi? a na drugich działa demobilizujaco. Okazuje się także, że większość ludzi w sposób mniej lub bardziej świadomy wybiera sobie taki rodzaj pracy, który jest zgodny z ich od indywidualnym zapotrzebowaniem na stymulacje a także z wrodzoną odpornością na stres.

I tak często osoba dynamiczna, energiczna, która lubi wyzwania i silne emocje zostaje handlowcem, menadżerem, liderem zespołu itd. A osoba, która ceni spokój, stabilizacje i niską stymulacje wybiera zawody tak jak: bibliotekarz, konserwator zabytków, programista. Czasami zdarza się jednak, że ludzie niezbyt fortunnie wybrali sobie zawód albo sytuacja życiowa zmusiła ich to pracy niezgodnej z ich indywidualnymi predyspozycjami. Wtedy faktycznie praca staje się dla nich silnym źródłem stresu i z czasem starają się zmienić pracę lub pracodawcy ich zwalniają albowiem nie sprawdzają się na danym stanowisku i nie przynoszą firmie zysków.

Oprócz powyższych powodów niezadowolenia z pracy ostatnio można zauważyć wzrost narzekania Polaków na stresującą pracę. Ba stresorami są już dla nas nawet normalne zadania i obowiązki. I tak często urzędnik narzeka, na dużą ilość petentów i ich ciągłe roszczenia, robotnik skarży się, że musi dokładnie wykończyć remont mieszkania, sekretarka narzeka na zbyt dużą ilość telefonów i papierkową robotę a szef narzeka na pracowników. Te narzekania mają często charakter nałogowych żali typu: jak to ciężko pracujemy, a jak nasz szef tego niedocenia?. Czasami mam wrażenie, że te narzekania mają na celu podkreślenie wagi naszej pracy oraz zwrócenia uwagi innych na nasz wysiłek i zaangażowanie jakie wkładamy z nasza pracę. Narzekanie na stres w pracy stało się naszym narodowym tematem numer jeden. Potwierdzają to między innym badania z czerwca 2007 przeprowadzone przez ośrodek Pentor. I tak okazuje się, że tylko 11% Polaków traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło satysfakcji , podczas gdy dla ponad 60% z nas praca jest przede wszystkim sposobem na zarobienie pieniędzy. Dodatkowo badania te pokazują, że aż 85% pracujących Polaków odczuwa stres w pracy. Czy się tak stresujemy? Najczęściej narzekamy na:

 • przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków (55%),
 • niekomfortowe warunki pracy jak: hałas, niewygodne miejsce pracy, nieodpowiednia temperatura w biurze itd.(43%).
 • na stres wywołany koniecznością zostawania po godzinach.

Inne badania z 2007 roku, przeprowadzone na zlecenie jednego z portali internetowych pokazują, że ponad 40% Polaków uważa wykonywaną przez siebie pracę za wyjątkowo stresującą. Przyczyną stresu w pracy według Polaków są:

 1. Szef
 2. Powrót do nie lubianej
 3. Nadmiar zadań i obowiązków
 4. Zbyt mała ilość obowiązków
 5. Praca pod presją czasu i kontrolą przełożonych
 6. Niesympatyczni i zawistni współpracownicy,
 7. Nagłe nadgodziny
 8. Niejasne oczekiwania względem wykonywanych obowiązków
 9. Zaburzony przepływ informacji w firmie
 10. Zbyt niskie wynagrodzenie a wysokie wymagania
 11. Brak szans na samorozwój
 12. Obawa przed utratą pracy

 

Jak widać różnorodność czynników stresujących jest bardzo duża. Stres w pracy może być bardzo groźnym zjawiskiem, albowiem permanentny stres może doprowadzić nas do licznych chorób i problemów emocjonalno – psychicznych.

Może więc lepiej by było, gdybyśmy nie pracowali?

Odpowiedz nie jest oczywista albowiem większość z nas tak naprawdę chce i lubi pracować. Co więcej jeśli lubimy pracować to brak aktywności zawodowej był by dla nas większym stresem niż nadmiar pracy. Liczne badania psychologiczne pokazują także, że brak pracy i kolejne lata spędzone na ?bezrobociu? wpływają bardzo negatywnie na naszą psychikę, zachowanie i są przyczyną licznych chorób w tym także depresji. A więc stresujący jest dla nas zarówno brak pracy jak i jej posiadanie.

Co więc na pozostaje? Może po prostu polubimy naszą pracę, przestaniemy na nią ciągle narzekać i zastanowimy się co w niej cenimy i dlaczego właśnie ją wybraliśmy. Jeśli jednak okaże się że obecna praca naprawdę nam doskwiera i jest dla nas zbyt dużym stresorem to zrezygnujmy z niej i poszukajmy nowej. Albowiem nie jesteśmy tylko przedmiotem i ofiarą stresu, ale przede wszystkim jesteśmy podmiotem sytuacji stresowej i to od nas zależy jak się w niej zachowany i jak sobie z nią poradzimy.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

One Response

 • Adrian says:

  Mnie najbardziej stresuje szef, który wykorzystuje w stu procentach obecną konkunkturę i rynek pracodawcy… dlatego naprawdę ciężko wytrzymać te wszystkie stresy. Ale co zrobić, zachciało się kredytu mieszkaniowego to teraz mamy, niestety. Premierze, jak żyć!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *