psychologia dla każdego
Header

I żyli długo i szczęśliwie jak król i królewna. Niestety nie zawsze, tak bywa. Po jakimś czasie dopada nas szara rzeczywistość, proza życia, problemy, kłótnie a potem ciche dni. Mylisz sobie: ?Kiedyś łączyło nas uczucie, nie mogłam bez niego żyć?. Dziś myślisz: ?Mam go dość, chyba odejdę..?. analizujesz i zastanawiasz się, czy być u boku kogoś kogo nie kochasz a jednocześnie wspominasz minione lata i zastanawiasz się- Czy warto odejść? Co trzecia para w Polsce decyduje się na rozstanie, 32% małżeństw rozpada się z powodu niezgodności charakterów, a 24% z powodu zdrady. Niestety rozstanie to ,nie zawsze najlepsza recepta na szczęście w kolejnym związku, ponieważ często powielamy problemy z poprzednich związków w nowych. Często powtarzamy schematy z poprzednich związków i w każdym kolejnym docieramy do problemu, który przewija się przez wszystkie nasze związki. Stąd niemiecka terapeutka Zurhorst uważa, że jeśli chcemy się z kimś związać, najpierw powinniśmy zastanowić czy to przypadkiem nie w nas tkwi powód, dla którego kolejne związki kończą się rozczarowaniem. Warto zatem wykorzystać gorszy moment w związku do przyjrzenia się sobie i zastanowienia się co możemy w sobie zmienić. Czasem zmiana nas samych prowadzi do polepszenia relacji z partnerem a czasem oznacza rozstanie.

(więcej…)

Kryzys wieku średniego

Październik 19th, 2013 | Posted by Admin in Relacje międzyludzkie - (3 komentarze)

Kryzys wieku średniego, inaczej kryzys środka życia najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 45-50 lat. Jeśli dotyka kobiet dzieje się to zazwyczaj nieco później, przeważnie po okresie menopauzy, czyli po 50 roku życia.

Według psychologów jest to jeden z najważniejszych etapów życia, bo właśnie wtedy następuje przełom i zmiana fundamentalnych wartości, jakimi kieruje się człowiek do momentu jego nadejścia.

Psychologowie w tym aspekcie dzielą życie na dwa podstawowe fazy: pierwsza to funkcjonowanie przed kryzysem wieku średniego i obejmuje ona przede wszystkim wypełnianie narzuconych ról społecznych. Druga faza to życie po kryzysie, kiedy człowiek szuka indywidualności i zmierza się z pytaniami dotyczącymi ludzkiej egzystencji.

(więcej…)

Na każdym rodzicu ciąży odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Niestety ten obowiązek często spędza sek z powiek niejednemu z nich. Należyte wychowanie i wpajanie latorośli poprawnych zasad funkcjonowania w świecie warto rozpocząć jak najwcześniej. Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić naszej pociechy przed całym złem tego świata, ale warto poznać wskazówki jak sprawić, żeby to zło omijało szerokim łukiem.

Doczekaliśmy się czasów, kiedy narkotyki są na wyciągnięcie ręki. Prawda jest taka, że już dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mogą nie mieć najmniejszego problemu, by z używkami mieć kontakt. Nie pocieszający jest także fakt, że narkotyki są wszędzie i nie ma tutaj znaczenia wielkość miasta czy położenie geograficzne. Zauważmy, że nawet w domowej apteczce na pewno znajdują się lekarstwa, które po spożyciu odpowiedniej dawki mogą odurzać.

(więcej…)

Dlaczego ludzie tak często zmieniają partnerów?

Z powodu przekonań wolnościowych, frustracji w dotychczasowych związkach, ograniczeń w osobowości, braku wartości, które stawiałyby jakieś bariery wolności bez miary, ze zwykłej ciekawości, z braku siły do przeciwstawieniu się chciejstwu, z lęku, wygody, braku miłości. Lista może być długa a i tak nie jest pełna. Dla większości osób bycie parą, bycie w związku oznacza również wierność seksualną. Są to wartości wynikające nie tylko z kultury chrześcijańskiej ale płyną również z wychowania i wartości przejętych od osób znaczących w naszym życiu. Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego odbycie stosunku z inną osobą niż mąż, żona czy stały partner zdarzyło się choć raz w życiu co trzeciemu Polakowi. Kobiety zdradzają nieco rzadziej ? przyznaje się do zdrady zaledwie 16 proc. Polek.

Spośród osób mających stałego partnera, jedynie 4 procent dopuszcza możliwość, że partner ich zdradził. Pokrzywdzeni dowiadują się zwykle ostatni. Dlaczego? Czy partner tak dobrze się kamufluje? A może zwyczajnie nie chcemy o tym wiedzieć? Zaprzeczenie, wyparcie, optymistyczne iluzje i atrybucje sprawiają, że zdradzany to zawsze ktoś inny, nie ja. W końcu: dlaczego ja? Czemu ktoś miałby mnie zdradzić?

(więcej…)

psychologia Kłótni

Od dziecka wmawia się nam kobietom, że kłótnia nie jest dobra, że ?mądry głupiemu ustępuje?, że kłócić się jest nieładnie, że warto przeczekać lub odpuścić. Dodatkowo ulegamy opinii, że w dobrym związku nie ma miejsca na kłótnie i spory, bo jesteśmy niczym te dwa gruchające gołąbki jedzące sobie z dzióbka, zawsze szczęśliwe i zgodne. Wydaje mam się, że szczęście w związku polega na życiu bez konfliktów. Z takim bagażem wchodzimy w związki i same sobie robimy krzywdę. Ulegamy, nie kłócimy się, wybaczamy lub przemilczamy kolejne nieporozumienia z partnerem. A to błąd, bo przyzwyczajmy naszą drugą połówkę, do tego że to my zawsze spasujemy i zgodzimy się na jej warunki. Okazuje się jednak, że efektywna kłótnia nie szkodzi dobremu związkowi a psuje ten zły.

(więcej…)