psychologia dla każdego
Header

Co zrobić, żeby dziecko nie brało narkotyków?

Na każdym rodzicu ciąży odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Niestety ten obowiązek często spędza sek z powiek niejednemu z nich. Należyte wychowanie i wpajanie latorośli poprawnych zasad funkcjonowania w świecie warto rozpocząć jak najwcześniej. Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić naszej pociechy przed całym złem tego świata, ale warto poznać wskazówki jak sprawić, żeby to zło omijało szerokim łukiem.

Doczekaliśmy się czasów, kiedy narkotyki są na wyciągnięcie ręki. Prawda jest taka, że już dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mogą nie mieć najmniejszego problemu, by z używkami mieć kontakt. Nie pocieszający jest także fakt, że narkotyki są wszędzie i nie ma tutaj znaczenia wielkość miasta czy położenie geograficzne. Zauważmy, że nawet w domowej apteczce na pewno znajdują się lekarstwa, które po spożyciu odpowiedniej dawki mogą odurzać.

Najbardziej zagrożone uzależnieniami są dzieci w okresie dojrzewania. To właśnie wtedy zachodzą najważniejsze fazy w ich rozwoju, kiedy poszukują one akceptacji ze strony otoczenia, nie chcą być odepchnięci przez rówieśników a przede wszystkim chcą być ?modni?. Rolą rodzica jest wtedy wprowadzenie dziecka ten dorosły, brutalny świat i wskazanie mu wartości, jakimi ma kierować się w życiu.

Starając się ustrzec dzieci przed wszelkiego typu używkami zacznijmy edukację od siebie. Tylko czerpiąc dokładną wiedzę na temat narkotyków będziemy w stanie przekazać ją w prawidłowy sposób dziecku, ze wskazaniem wszystkich negatywnych skutków ich zażywania.

Dla dziecka każdy rodzic jest autorytetem, wyznaczyć należy więc jasne granice jego zachowań i czynów z uwzględnieniem zakazu spożywania narkotyków. Dziecku należy również uświadomić konsekwencje złamania ustalonych zasad.

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko ? w tym powiedzeniu jest sporo prawdy. Dziecko natychmiast wychwytuje wszelkie negatywne emocje, jakie zachodzą w otoczeniu, tym bardziej w rodzinnym domu. Okazując miłość swojej latorośli nie sprawimy, że będzie samotne. Dziecko, które czuje się szczęśliwe i kochane przez najważniejsze osoby w swoim życiu nie będzie szukało odskoczni od wymagających rodziców, nie będzie czuło się gorsze od rówieśników ani niepewne siebie. Co więcej nie będzie uciekać od rodzinnych problemów, bo po prostu nie będzie takowych mieć. Niestety najwięcej dzieci, które uzależniły się od narkotyków, jako powód sięgnięcia po tego rodzaju używki podają niską samoocenę oraz właśnie problemy rodzinne.

W ocaleniu dziecka przed sięgnięciem po narkotyki główną rolę odgrywa prawidłowe ukształtowanie jego psychiki poprzez zapewnienie mu odpowiedniego poczucia bezpieczeństwa czy bliskości z rodzicem. Nie mniej ważną funkcję odgrywa rozmowa ? zaprzyjaźnijmy się z własnym dzieckiem, rozmawiajmy o wszystkim: pasjach, przygodach, problemach i przyjaciołach. Jeśli mowa o rówieśnikach, z którymi nasze dziecko spędza najwięcej czasu, poznajmy ich i dajmy szansę, by oni poznali nas. Poprzez częste kontakty ze znajomymi latorośli łatwo zorientujemy się jeśli na horyzoncie pojawią się problemy związane ze spożywaniem przez nich narkotyków.

Warto także poznać kilka wskazówek dotyczących pierwszych reakcji w sytuacji, kiedy rozpoznamy, że nasze dziecko po narkotyki sięgnęło. Czytając o używkach będziemy umieli rozpoznawać objawy ich zażywania. Jeśli więc coś nas zaniepokoi pierwszą reakcją powinna być rozmowa z dzieckiem. Kolejny krok to wykonanie testów na obecność narkotyków w organizmie, niestety sama obserwacja może być zgubna. Jeśli okaże się, że Twoje dziecko zażywa narkotyki, niezwłocznie udaj się z nim do specjalisty, który odpowiednio pokieruje indywidualną terapią.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *