psychologia dla każdego
Header

Pozwól mi być przy Tobie

Czerwiec 1st, 2013 | Posted by Admin in Ludzie | Zdrowie - (0 Comments)

Jak rozmawiać chorą osobą? Jak pomagać aby nie przeszkadzać? Czy możesz mieć wpływ na leczenie bliskiej osoby?

Gdy na raka zachoruje matka, siostra, przyjaciółka

Kobieta, która odbiera niepomyślny wynik badań, dowiaduje się o swojej chorobie przeżywa dramatyczne chwile. Wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Ze strachu może odkładać wizytę u specjalisty.

Należy działać i zdecydowanie porozmawiać: np.? jesteś moją mamą, kocham cię i potrzebuję. Umówiłam wizytę u lekarza i bardzo bym chciała żebyśmy poszły razem?.

Czasem dobrze jest dać wsparcie podczas wizyty lekarskiej. Osoba chora pod wpływem emocji może nie zrozumieć wszystkiego co mówi do niej lekarz. Dlatego warto żeby już przy pierwszej rozmowie z onkologiem była z nią bliska, zaufana osoba. Ktoś, kto zachowa spokój- zapamięta, dopyta, zapisze zalecenia specjalisty. (więcej…)

Emocje na diecie

Maj 31st, 2013 | Posted by Admin in Zdrowie - (0 Comments)
psychologiczny aspekt odchudzania

Często powtarzasz sobie: ?Jestem za gruba, muszę schudnąć!? i zwykle masz na myśli tylko ciało. Zastanawiasz się jak to ciało wyćwiczyć, odessać, wyszczuplić i udoskonalić. Jednak odchudzanie zaczyna się w głowie, a ciało i psychika są ze są ściśle połączone. Nie wierzysz, że tak jest? Przeprowadź proste doświadczenie: wyobraź sobie, że żujesz plasterek żółtej, soczystej, kwaśnej cytryny. Zapewne poczujesz, jak napływa Ci ślina do ust, krzywisz się na myśl o cierpkim smaku cytryny i czujesz jej intensywny zapach. I jak nadal nie wierzysz w połączenie psychiki i ciała?

(więcej…)